ANTI-AGING TEDAVİ

MULTI-DİSİPLENER BİR YAKLAŞIMDIR

Hayat son hızıyla akmaya devam ediyor. Geçmişimizle olan bağlarımız, geleceğe yönelik hayallerimiz, ideallerimiz derken an’dan uzaklaşıyoruz. Bir türlü olduğumuz gündeki olduğumuz an’a konsantre olamıyoruz. Dahası hızla geçen bu zaman kargaşasında kendimize, sağlığımıza, görüntümüze yeterli özeni gösteremiyoruz. Evet, hayatın bizden beklentileri oldukça yüksek ama bizlerinde kendimizden ve yaşantımızdan beklentilerimiz aynı oranda yüksek değil mi? Hele ki ortada yaş gibi bir kavram varken, hayal kırıklığı yaşamamak için, şimdiden, içinde bulunduğun, bu yazıyı okuduğun şu küçücük an’ dan itibaren harekete geçmen gerekmez mi? Gelin her geçen gün ile birlikte değişen görüntümüz için, aynalarla barışık kalabilmek için, her şeyden önce, bize sunulan bu hayatı yaşayabilmek için en gerekli olan sağlığımız için, anti-aging tedavi kavramına bir göz atalım. Bakalım nereden geliyor bu popüler kelime, aslında anlatmak istediği ne?

ANTI-AGING TEDAVİ KAVRAMI NEDİR?

Anti-aging kelime anlamı olarak yaşlılığı önlemektir ki bu pek te mümkün değildir. Çünkü yaşlılık önüne geçilemez bir süreçtir. Ancak Anti-aging tedavi kavramı denildiğinde anlatılmak istenen, daha sağlıklı uzun bir yaşam sürebilmeyi sağlayabilmek ve sağlıkla yaşlanabilmektir. Bu da bir çeşit paket programıdır ve bu nedenle de multi-disiplener bir yaklaşım olarak ele alınmalıdır. Yani, beslenmeden tutun da fiziksel aktiviteye, yeterli uykuya, dermatolojik bakıma ve estetik cerrahisine kadar içine alan, hatta tüm sağlığı ilgilendiren değerler ile desteklenmesi gereken bir sağlık paket programı.

ANTI-AGING TEDAVİDE DİKKAT ÇEKEN BAŞLIKLAR NELERDİR?

Dikkat edilmesi gereken başlıklar şu şekildedir; Doğru beslenme, Sigara, egzersiz programları, güneşten korunma, Vitaminler, antioksidanlar, hormon tedavisi, cilt bakımı, kimyasal soyma işlemleri (peelingler), cilt yenileyici lazerler, plastik ve rekontrüktif cerrahi yaklaşımlar.

ANTI-AGING TEDAVİDE ANTİ-OKSİDANLAR VE HÜCRE DÜZENLEYİCİLERİN ÖNEMİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Antioksidanlar ve hücre düzenleyici maddeler kozmetik sektörünün en popüler konusu olan anti aging yani yaşlanma karşıtı kozmetik preparatlarında kullanılan, cilt için oldukça fazla yararı olan temel aktiflerdir. Vitaminler, polifenoller ve flavonoidler en çok kullanılan anti oksidanlardır. Bu değerli maddeler dokulardaki serbest radikal konsantrasyonunu düşürerek kollajen yıkımını azaltırlar. Retinoller, peptidler ve büyüme faktörleri gibi hücre düzenleyiciler ise yaşlılıkla birlikte azalan kollajen üretimini arttırmada öncülük ederler. Yani antioksidanlar ve hücre düzenleyici aktifler, birbirlerini tamamlayıcı nitelikte, tam bir takım çalışması halinde cildi daha dinç, sağlıklı ve güzel kılmak için yardımcı ve destekleyici maddelerdir.

ANTI-AGING TEDAVİDE KOZMETİK ÜRÜNLERİN FAYDASI NELERDİR?

İlerleyen teknoloji ve farmasötik taşıyıcı sistemlerin kozmetik formüllerinde kullanılması ile geliştirilen kozmetik ürünler anti-aging tedavi kapsamında cildin sağlığını koruyabilmesi açısından büyük destek sağlamaktadırlar. Nemlendirici ve dolgunlaştırıcılar, antioksidanlar, hücre düzenleyiciler ve saymakla bitmeyecek daha birçok değerli aktif madde, yaşlanma karşıtı formülasyonların bileşimine katılarak zenginleştiriliyor. Yaşlılıkla birlikte savunma mekanizması yavaşlayan cildimiz bu tür özel maddeleri içeren kozmetik preparatların desteğine ihtiyaç duyar hale geliyor. Bu sebeple karşı koyulamayan yaş alma süresince bizlere düşen a’dan z’ye sağlımızı ilgilendiren tüm unsurlara dikkat etmek, teknolojinin ve kozmetik dünyasının sunduğu desteklerden bilinçli bir şekilde faydalanmak.

Sağlıkla yarınlara ilerleyebilmek dileğiyle,

Dr.Ecz.Neslihan Şahin

Kozmetolog