KIŞ’IN CİLDİMİZ NEDEN BAKIMA MUHTAÇ ?

Sıcacık yazı ve serin bir sonbaharı artık geride bıraktık. Kış kapıda. Değişen hava koşulları, artan soğuk ve çevresel faktörlerle birlikte cildimiz kendini korumakta oldukça güçlük çekiyor. Peki cildimiz neden her mevsimde farklı bakıma ihtiyaç duyuyor ? Cildimizin bu muazzam mekanizmasında neler olup bitiyor?

Hava çok soğuk olduğunda çevrede daha az nem olur ve Zaten az olan nem oranı rüzgarla da birleşerek cildimizdeki nemi alır götürür. Kuru bir ortamda, su keratinositlerinden (cilt hücrelerinden) kaybolur ve soğuk havanın etkisiyle kuruyup nemini kaybeden cilt daha fazla hassaslaşarak kızarıklığa, çatlamalara ve daha birçok cilt problemlerine karşı savunmasız kalır. Üstelik Tek problem cildin soğuğa karşı kaybettiği nem oranı da değildir. Yanısıra soğuktan azalan kan dolaşımıyla birlikte cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması da zorlaşır. Yani her koşulda cilt, kış mevsiminde daha duyarlı hale gelerek reaksiyon göstermeye başlar ve bu yüzden cilt bakımı kış aylarında ayrı bir özen, hassasiyet gerektirir.

Peki Neler Yapılabilir ?

Önceliğimiz her zaman cildimizi doğru Nemlendiriciyle buluşturmak.

Öncelikle,

Nemlendirici ne demek tir?

Derimizin en üst tabakası olan Stratum Korneum (SK)’un temel görevi sağlıklı yumuşak görünüme sahip deri yapısını sürdürmek , nemini korumak suretiyle su kaybına karşı deriyi korumaktır. Stratum Korneum (SK)’un su miktarının %10 dan aşağı olduğu durumlarda cilt pul pul olur ve kuruluk başlar. Bir başka deyişle Kuruluk S. Korneum'un azalmış su miktarının bir sonucudur. Nemlendiricilerin de asıl görevi kuru cildi (xerosis) önlemektir.

Cildimiz için Doğru nemlendirici nedir ?

Cildimizle ona en uygun nemlendiriciyi buluşturabilmek için öncelikle cilt tiplerini bilmek gerekir. Çünkü yağlı ciltler için hazırlanmış ürünler yağsız ya da az miktarda yağ içerirken; normal ciltler için hazırlanmış ürünler orta miktarda yağ içerir. Kuru cilt ürünleri ise daha çok miktarda ağır yağ içerir ki bu yüzden Kuru ciltler için kremler, karışık ve yağlı ciltler için losyonlar önerilir. Çünkü Losyonlar hafif kuruluklarda yeterli olurken Kremler daha fazla nem ihtiyacı olduğunda kullanılır.

Şimdi sıra içerik listesinde…

İyi Bir Nemlendirici Neler içermelidir ?

Hemen hemen tüm nemlendiricilerin içerdiği başlıca 2 mekanizma vardır ;

* Derinin yüzeyini bir yağ tabakası şeklinde kaplayarak su kaybını engelleyen böylece stratum Korneumun nem oranı arttırabilen okluzifler. Kısaca Transepidermal su kaybını önleyen örtücü yağlar. Su kaybını önleme amaçlı oldukları için oldukça yağlı maddelerdir. Cilt kuruluğunun giderilmesinde etkin olarak kullanılırlar. Parafin , Dimetikon, Lanolin, Avakado , Jojoba Yağı, Susam , Ayçiçek başlıca verebileceğimiz örneklerdendir.

* Nemli koşullar altında atmosferden ya da daha derin epidermal ve dermal dokulardan S. Korneum'a su çekebilen Humektantlar. Bunlar Gliserin, Üre, Alfa Hidroksi Asitler, Hyaluronik Asit , Vitaminler ve daha bir çokları..

Genellikle Okluzifler ve Humektanlar bir arada kullanılır. Nemlendiriciler arasındaki farklılıklar da koku , içeriğinde bulundurduğu vitamin , protein, yağ, amino asit içerikleri ve tüm diğer nemlendirici maddelerden kaynaklanır.

Evde uygulanabilecek pratik bir tarif’e ne dersiniz?

Cildimizi nemlendirmek için her zaman marketlere muhtaç olmadığımızı bilmenizi isterim. Cilt tipimizi tanıdıktan sonra kendi nemlendiricimizi kendimiz de hazırlayabiliriz. Hep söylediğim gibi , yeter ki Cildinizi dinleyin ve ihtiyaçlarını anlayın..

İşte Kış için her cilde uygun, pratik ve oldukça zengin bir tarif ;

Bal (1 tatlı kaşığı)

Ceviz yağı (1 çorba kaşığı)

Badem yağı (1 çorba kaşığı)

Limon yağı (3 damla)

Lavanta yağı (3 damla)

Yasemin yağı (3 damla)

Rendelenmiş balmumu (bir parça)

E vitamini ampülü (1 adet)

Yağları karıştırın ve ısıtın. İçine rendelediğiniz balmumunu koyun. Cam kavanoza yerleştirin. İçine lavanta, limon, yasemin yağını damlatın. Her gün temiz cildinize kullanabilirsiniz.

Güzelliğiniz Daim Olsun…

Dr.Ecz.Neslihan ŞAHİN

Kozmetolog